Copyright

zastrzeżone prawo autorskie

media społecznościowe

Prawo autorskie

O tworzeniu i przetwarzaniu

Sam opracowałem teksty i grafiki do niniejszej witryny. Co się zaś tyczy samego szablonu strony, to tutaj nie śmiem nazywać się twórcą, co raczej “przetwórcą”.

Od kiedy tylko zacząłem tworzyć strony internetowe, zawsze analizowałem kod źródłowy najlepszych witryn danego czasu. Podglądałem pracę najlepszych agencji interaktywnych polskich i zagranicznych. Trochę to przypominało pisanie własnej fugi poprzez analizę sztuki kontrapunktu J. S. Bacha. Wspominając lipskiego mistrza warto zaznaczyć, że ten sam przepisał wiele utworów A. Vivaldiego. Cała jego wiedza dotycząca włoskiego stylu pochodziła jedynie z analizy partytur, a „analiza” ta często przybierała formę transkrypcji z własnymi poprawkami. Sam A. Vivaldi również był mistrzem kompozytorskiego recyklingu, powtarzania i przetwarzania własnej muzyki. Dlatego I. Strawiński stwierdził, że A. Vivaldi przekomponowywał ten sam koncert kilkaset razy.

Kiedyś nauczyłem się bardzo dobrze html i css. Zaraz potem okazało się, że muszę się nauczyć php i ActionScript, by być na bieżąco z rozwijającą się w błyskawicznym tempie technologią tworzenia stron www. Wtedy zrozumiałem, że nie będę twórcą szablonów i skryptów. To było dla mnie zbyt czasochłonne i zbyt trudne. I tak oto zostałem “przetwórcą” - adaptuję na własne potrzeby szablony systemów CMS oraz statyczne templatki. Witrynę mateusz.homa.pl stworzyłem z wykorzystaiem szablonu z serwisu AWE7